Kierunek studiów Energetyka
- przedsiębiorstwa eksploatujące, projektujące i remontujące instalacje energetyczne wykorzystujące konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła energii,
- zakłady pracy z rozbudowanym działem gospodarki energetycznej,
- jednostki samorządu i inne instytucje - jako specjaliści ds. energii.
![]() | ![]() |
---|---|
Laboratorium dydaktyczne OZE: 1. stanowisko pomiarowe paneli PV; 2. stanowisko do badania pompy ciepła |
Studia I stopnia kształcą absolwentów / specjalistów w zakresie eksploatacji, projektowania i badań urządzeń i procesów technologicznych dotyczących zagadnień energetyki cieplnej i techniki cieplnej, co wymaga wykształcenia umiejętności łączenia wiedzy z różnych obszarów techniki, między innymi termodynamiki, techniki cieplnej, mechaniki, wytrzymałości materiałów, podstaw nauki o materiałach, elektrotechniki i elektroniki, maszyn elektrycznych i automatyki z odpowiednią wiedzą inżynierską z obszaru energetycznych procesów konstrukcyjnych, technologicznych i eksploatacyjnych. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają podjęcie przez absolwentów pracy zawodowej, samodzielnej działalności gospodarczej lub kontynuacji nauki na drugim stopniu studiów.
Studia II stopnia kształcą absolwenta przygotowanego do pełnienia funkcji zawodowych związanych z projektowaniem, modelowaniem i eksploatacją urządzeń oraz systemów energetycznych we wszystkich gałęziach gospodarki. Absolwenci mogą być zatrudnieni także w urzędach państwowych i jednostkach samorządu terytorialnego jako doradcy w zakresie związanym z problematyką energetyki. W procesie kształcenia studenci przygotowywani są do podjęcia pracy zawodowej na podstawie zaawansowanej, interdyscyplinarnej wiedzy inżynierskiej, technicznej i technologicznej oraz informatycznej. Kształcenie na studiach drugiego stopnia jest realizowane w specjalnościach:
- Energetyka konwencjonalna: Absolwenci tej specjalności mają wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące projektowania i eksploatowania urządzeń i systemów energetycznych wykorzystujących przede wszystkim konwencjonalne źródła energii. Mogą znaleźć zatrudnienie w elektrowniach, elektro-ciepłowniach, ciepłowniach, zakładach dystrybucji ciepła, a także w firmach projektujących, produkujących i serwisujących urządzenia energetyczne.
- Energetyka Odnawialnych Źródeł Energii: Absolwenci tej specjalności mają wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące projektowania i eksploatowania urządzeń i systemów energetycznych wykorzystujących przede wszystkim odnawialne źródła energii. Mogą podjąć pracę w zakładach projektujących, produkujących i/lub serwisujących urządzenia i systemy energetyczne wykorzystujące energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych i alternatywach.
- Efektywność energetyczna: Absolwenci tej specjalności mają wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące efektywnego wykorzystania wszelkich postaci energii i materiałów w gospodarce narodowej. Powinni znaleźć zatrudnienie we wszystkich gałęziach gospodarki jako energetycy, audytorzy oraz specjaliści od racjonalnego wykorzystania energii i materiałów.
Kwalifikacje absolwentów drugiego stopnia energetyki umożliwiają także podjęcie studiów doktoranckich (trzeciego stopnia).